"Gra o Fort" - Lekcja żywej historii

Szanowni Państwo,
chcemy Wam i Uczniom pokazać Twierdzę Kłodzko. Tak, tak – wiemy. Z pewnością widzieliście ją niejednokrotnie, ale czy mieliście okazję ją tak naprawdę poznać?

Proponujemy Państwu wzięcie udziału w projekcie edukacyjnym skierowanym do uczniów szkół podstawowych i średnich. „Gra o Fort” – bo tak nazywa się lekcja żywej historii, którą przygotowaliśmy – rozgrywa się w pruskiej fortecy z XVIII wieku i przenosi uczestników do okresu Wojen Śląskich w latach 1740-1763. Wydarzeń bardzo istotnych w historii regionu a pominiętych w podręcznikach szkolnych.

Uczniowie mają okazję przekonać się, jak wyglądało życie żołnierzy, i jak przebiegała ich służba. Mogą poczuć zapach prochu i – o co zazwyczaj proszą nauczyciele – mogą zakosztować żołnierskiej musztry pod okiem wymagającego podoficera.

Zapraszamy zatem do wzięcia udziału w „Grze o Fort”.

Ekipa Twierdzy Kłodzko

Sławomir Machlowski, Pan posiadający bardzo dużą wiedzę na temat Twierdzy Kłodzko w wieku XVII oraz XVIII

Ten Pan na zdjęciu to Sławomir Machlowski. I choć ma tutaj bardzo srogą minę, gwarantujemy, że to bardzo dobry człowiek. Prócz tej, jakże szlachetnej cechy, jest jeszcze kilka ważnych powodów, aby go poznać. Pan Sławomir posiada ogromną wiedzę na temat XVII i XVIII wieku – również wszystkiego tego, co w owym czasie działo się w Twierdzy Kłodzko i mieście. Pan Sławomir jest mistrzem szachowym. Ten fakt ma duże znaczenie, gdyż pozwala mu dostrzegać rzeczy dla wielu osób niezauważalne. Zmysł gracza będzie potrzebny również w „Grze o Fort", gdy przyjdzie Wam toczyć pojedynki na planszach pewnej gry. Ale o tym wystarczy, to tajemnica...


Plan lekcji żywej historii:

  • zasady gry, mini wykład - zarys historyczny Wojen Śląskich 1740-1763
  • przydzielenie uczestnikom ról do odegrania, odtwarzających postacie historyczne
  • wykonywanie zadań w grupach np. szkolenie na grenadiera
  • wspólne gry i potyczki w różnych miejscach Twierdzy
  • podsumowanie gry i wystrzał na wiwat z XVIII wiecznej armaty.

Cena uczestnictwa:
35zł od ucznia, opiekunowie bezpłatnie (1 na 10 os.)

Czas trwania lekcji:
od 3 od 3,5 godz.

Rezerwacja:
tel. 74 867 34 68, z miesięcznym wyprzedzeniem.

Mirosław Klimkiewicz członek grupy rekonstrukcyjnej znający się bardzo dobrze na mustrze, wie bardzo dużo na temat żołnierzy pruskich.

Mirosław Klimkiewicz wie bardzo dużo na temat żołnierzy pruskich. Jest członkiem grupy rekonstrukcyjnej, odtwarzającej dawne bitwy, obozy żołnierzy, itp. Zna się bardzo dobrze na musztrze. Więc jak ktoś ma problem z dyscypliną Pan Mirosław szybko sobie z tym poradzi. Ktoś chętny do zapoznania się z pruską służbą wojskową?Twierdza Kłodzko pruska forteca z XVIII wieku wzniesiona na Fortecznej Górze – w miejscu, w którym kiedyś stał zamek.
Historia pełna emocji! Czekamy na Was.Rezerwacja

Film o Twierdzy Kłodzko

Film o Twierdzy Kłodzko